W dniach:
03.12.2024 (wtorek)
i
06.12. 2024 (piątek)
Gabinet będzie nieczynny
Czy sylwester i okres karnawału kojarzy się Twojemu psu tak dobrze jak Tobie?
Czy znasz takie zachowanie swojego psa? Dyszenie, nerwowe bieganie bez celu, szukanie schronienia, przyspieszone tętno, nadmierna wokalizacja, bezwiedne oddawanie kału, moczu, niekontrolowana agresja, nawet w stosunku do swojego właściciela. Wszystkie wymienione objawy są spowodowane olbrzymim stresem jaki Twój pies przeżywa podczas wystrzałów sztucznych ogni. Jak się kończy często taka sylwestrowa panika? - ucieczka psa z domu, czasem kończy on pod kołami nadjeżdżającego samochodu. Efektem takich ucieczek jest więcej błąkających się zagubionych psów.
Czasem psy z chorobami układu sercowo-naczyniowego przypłacają tak olbrzymi stres życiem. Nie czekaj do ostatniej chwili z przygotowaniem swojego pupila do sylwestra, nie da się tego dobrze zrobić na 3 godziny przed sylwestrem!
Można temu zaradzić. W trakcie wizyty u lekarza weterynarii, po przeprowadzeniu badania klinicznego zostanie dobrana odpowiednia terapia dla twojego zwierzaka. Oprócz porady behawioralnej do wyboru jest szeroka gama leków (od ziołowych łagodnie działających do silnie uspakajających).
Uwaga na stosowanie preparatów zawierających acepromazynę (szczególnie bez przebadania psa) ? tabletki (żel) działają tak, że pies nie może się ruszyć a wszystko słyszy i boi się nawet bardziej niż bez leków! (lek powoduje relaksację mięśni bez ograniczenia świadomości zwierzęcia, jest to stan WZGLĘDNEJ obojętności na środowisko!!!). Lek ten jest stosowany do premedykacji przed zabiegami operacyjnymi przed podaniem znieczulenia ogólnego. Szczególnie należy uważać z podawaniem tych leków u psów z problemami behawioralnymi gdyż lek ten może nasilać negatywne zachowania i fobie (szczególnie dźwiękowe).
Wszelkie środki lecznicze aplikowane zwierzęciu wymagają bezwzględnie przeprowadzenia badania klinicznego, szczególnie badania układu sercowo-naczyniowego, pomiaru saturacji. Jest to bardzo ważne u psów w podeszłym wieku oraz u psów ras brachycefalicznych (boksery, buldożki, shih-tzu etc.)
Jeżeli Twój pupil ma takie problemy, Ty boisz się o niego, nie czekaj - przyjdź na wizytę, a razem ustalimy plan działania, czasem wystarczy podać psiakowi tylko odpowiednie tabletki.
Twój pies także może mieć udanego i spokojnego sylwestra!
lek. wet. Tomasz Roszyk