Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.


Poniedziałek, Czwartek :
9.00-16.00
Wtorek, Środa, Piątek :
15.00-20.00
Sobota :
10.00-14.00
Lek. wet. Tomasz Roszyk
specjalista chirurg
Ul. Ks. Kordeckiego 29
98-400 Wieruszów
TEL: 787 796 661
Gabinet Weterynaryjny Wieruszów Gabinet Weterynaryjny Wieruszów Gabinet Weterynaryjny Wieruszów Gabinet Weterynaryjny Wieruszów Gabinet Weterynaryjny Wieruszów Gabinet Weterynaryjny Wieruszów

Nieczynne

W dniach:
03.12.2024 (wtorek)
i
06.12. 2024 (piątek)
Gabinet będzie nieczynny

gabinet weterynaryjny wieruszów

Mój pies jest wnętrem. Czy to coś groźnego?

Wnętrostwo jest to zaburzenie dotyczące niezstąpienia jednego lub obu jąder do worka mosznowego.

Wyróżniamy wnętrostwo brzuszne (jądro jest obecne w jamie brzusznej) i pachwinowe (jądro jest obecne w kanale pachwinowym).
Zstąpienie jądra do moszny powinno się odbyć do 2 miesiąca po porodzie. Czasem u niektórych ras może odbyć się to później - do 6 miesiąca życia, rzadko po tym okresie dochodzi do zstąpienia jądra do moszny.
Prawdopodobnie wnętrostwo przekazywane jest genetycznie (dokładny model dziedziczenia nie został jeszcze poznany).

Objawy:
- rzadko są związane z bólem.
- ostry ból występuje jeżeli dojdzie do skręcenia powrózka nasiennego niezstąpionego jądra.
- zespół paranowotworowy (zespół feminizujący samców) - powodowany przez guzy komórek Sertoliego, które produkują estrogeny.
Zespół ten manifestuje się wystąpieniem ginekomastii, symetrycznych wyłysień na tułowiu i po bokach ciała. Występuje hiperpigmentacja skóry szczególnie w okolicy pachwinowej, skóra napletka zwisa. Dochodzi do płaskonabłonkowej metaplazji gruczołu krokowego.

- niezstąpione jądra mają tendencję do nowotworzenia!

Leczenie: Tylko zabieg operacyjny polegający na usunięciu niezstąpionych jąder. Zalecana w tym przypadku jest całkowita kastracja, aby pies nie przekazywał tej wady potomstwu.

Do gabinetu został doprowadzony 10 pies z guzem w okolicy tyłobrzusza. Z innych zmian właściciela zaniepokoiły wyłysienia, zliszajowacenie i hiperpigmentacja skóry.

FOT.1
FOT.2
FOT.3

Pies po badaniu klinicznym został zakwalifikowany do zabiegu operacyjnego (usunięcie niezstąpionego jądra lewego - doszło już do masywnego rozrostu nowotworowego, dodatkowo zalecono usunięcie pomniejszonego jądra prawego, prawidłowo umieszczonego w worku mosznowym).
W ramach przygotowania do zabiegu psu pobrano krew do badań, podano antybiotyki i leki przeciwbólowe. Po otrzymaniu wyników badań laboratoryjnych krwi, ustalono termin zabiegu.

W wyniku zabiegu usunięto jądro lewe - rozrost nowotworowy, guz 100mm/70mm. Jądro prawe pomniejszone, makroskopowo bez cech nowotworzenia. Dodatkowo usunięto guz gruczołu sutkowego po prawej stronie.

Fot.4


Aby uniknąć tak masywnych zmian należy po rozpoznaniu wnętrostwa u swojego pupila poddać go zabiegowi usunięcia jądra/jąder niezstąpionych!

Lek. wet. Tomasz Roszyk
specjalista chirurg
Gabinet weterynaryjny TOM-VET
www.tom-vet.pl

Galeria Zdjęć





Galeria Filmów

Nie ma dostępnych filmów dla tego artykułu