Wnętrostwo jest to zaburzenie dotyczące niezstąpienia jednego lub obu jąder do worka mosznowego.
Wyróżniamy wnętrostwo brzuszne (jądro jest obecne w jamie brzusznej) i pachwinowe (jądro jest obecne w kanale pachwinowym).
Zstąpienie jądra do moszny powinno się odbyć do 2 miesiąca po porodzie. Czasem u niektórych ras może odbyć się to później - do 6 miesiąca życia, rzadko po tym okresie dochodzi do zstąpienia jądra do moszny.
Prawdopodobnie wnętrostwo przekazywane jest genetycznie (dokładny model dziedziczenia nie został jeszcze poznany).
Objawy:
- rzadko są związane z bólem.
- ostry ból występuje jeżeli dojdzie do skręcenia powrózka nasiennego niezstąpionego jądra.
- zespół paranowotworowy (zespół feminizujący samców) - powodowany przez guzy komórek Sertoliego, które produkują estrogeny.
Zespół ten manifestuje się wystąpieniem ginekomastii, symetrycznych wyłysień na tułowiu i po bokach ciała. Występuje hiperpigmentacja skóry szczególnie w okolicy pachwinowej, skóra napletka zwisa. Dochodzi do płaskonabłonkowej metaplazji gruczołu krokowego.
- niezstąpione jądra mają tendencję do nowotworzenia!
Leczenie: Tylko zabieg operacyjny polegający na usunięciu niezstąpionych jąder. Zalecana w tym przypadku jest całkowita kastracja, aby pies nie przekazywał tej wady potomstwu.
Do gabinetu został doprowadzony 10 pies z guzem w okolicy tyłobrzusza. Z innych zmian właściciela zaniepokoiły wyłysienia, zliszajowacenie i hiperpigmentacja skóry.
FOT.1
FOT.2
FOT.3
Pies po badaniu klinicznym został zakwalifikowany do zabiegu operacyjnego (usunięcie niezstąpionego jądra lewego - doszło już do masywnego rozrostu nowotworowego, dodatkowo zalecono usunięcie pomniejszonego jądra prawego, prawidłowo umieszczonego w worku mosznowym).
W ramach przygotowania do zabiegu psu pobrano krew do badań, podano antybiotyki i leki przeciwbólowe. Po otrzymaniu wyników badań laboratoryjnych krwi, ustalono termin zabiegu.
W wyniku zabiegu usunięto jądro lewe - rozrost nowotworowy, guz 100mm/70mm. Jądro prawe pomniejszone, makroskopowo bez cech nowotworzenia.
Dodatkowo usunięto guz gruczołu sutkowego po prawej stronie.
Fot.4
Aby uniknąć tak masywnych zmian należy po rozpoznaniu wnętrostwa u swojego pupila poddać go zabiegowi usunięcia jądra/jąder niezstąpionych!
Lek. wet. Tomasz Roszyk
specjalista chirurg
Gabinet weterynaryjny TOM-VET
www.tom-vet.pl