Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.


Poniedziałek, Czwartek :
9.00-16.00
Wtorek, Środa, Piątek :
15.00-20.00
Sobota :
10.00-14.00
Lek. wet. Tomasz Roszyk
specjalista chirurg
Ul. Ks. Kordeckiego 29
98-400 Wieruszów
TEL: 787 796 661
Gabinet Weterynaryjny Wieruszów Gabinet Weterynaryjny Wieruszów Gabinet Weterynaryjny Wieruszów Gabinet Weterynaryjny Wieruszów Gabinet Weterynaryjny Wieruszów Gabinet Weterynaryjny Wieruszów

Nieczynne

W dniach:
22.06 - 30.06
Gabinet będzie nieczynny

gabinet weterynaryjny wieruszów

Królik miniaturowy i problemy z uzębieniem

Jeżeli siekacze nie ścierają się prawidłowo (U królików zęby rosną przez całe życie.)bardzo szybko dochodzi do ich przerostu. Z reguły siekacze szczęki górnej przerastają i zawiajają się do wnętrza jamy ustnej. Siekacze żuchwy rosną wtedy do przodu i na zewnątrz jamy ustnej. Deformacje mogą być tak duże, że uniemożliwiają pobieranie pokarmu królikowi. (siekacze królika rosną w ciągu roku do 12 cm!)
Wadliwe ustawienie siekaczy ma często podłoże genetyczne.
Trudniej zauważyć problemy z zębami trzonowymi.
Jeśli zęby trzonowe nie ścierają się w pełni, część zęba która nie ściera się rośnie dalej. Skutkuje to ostrymi igłowatymi wyrostkami na zębach od strony policzkowej lub językowej. Kaleczą one język lub błonę śluzową policzków powodując nadżerki, ropnie Przyczyny nieprawidłowego ścierania się zębów: wady zgryzu, błedy w żywieniu, zmiany kostne powodowane wiekiem bądź chorobą.
Pierwsze objawy chorób zębów: osowienie, niechęć do pobierania pokarmu, ślinotok, zły wygląd sierści (także przebarwienia od śliny). Zaniedbane problemy stomatologiczne i związany z nimi ból prowadzą do problemów z układe pokarmowym, anoreksji, wyniszczenia a w krańcowych przypadkach do śmierci królika.

!!! Dobry wygląd siekaczy nie oznacza braku problemów z zębami policzkowymi. Zawsze należy przeprowadzić pełne badanie stomatologiczne, często konieczne jest poddanie zwierzaka premedykacji.

Postępowanie lecznicze:
1 Systematyczna ( co 1 -2 miesiące) korekcja siekaczy (skracanie)
2 Ekstrakcja wszystkich zębów siecznych
3 Korekcja poszczególnych zębów trzonowych

Galeria Zdjęć

Galeria Filmów

Nie ma dostępnych filmów dla tego artykułu